Parkinson

ul. Czerska 18 lok. 243, 00-732 Warszawa
email fundacja@parkinson.sos.pl
Fundacja w likwidacji
KRS: 0000221902

Opis działalności w 2024 roku


  • Organizowanie w siedzibie Fundacji konsultacji neurologicznych do 30.06.2024 r. w ramach odpłatnej działalności pożytku publicznego. Ogółem w 2024 roku w siedzibie Fundacji odbyło się 395 konsultacji neurologicznych w tym 56 TELE-wizyt, których udzielił: dr n. med. Jakub Sienkiewicz.
  • Finansowanie zakupu leków oraz konsultacji medycznych na kwotę 2.253,03 PLN. Z pomocy skorzystały 3 osoby. 
  • Wspieranie aktywności kół i stowarzyszeń działających lokalnie i regionalnie na rzecz chorych na chorobę Parkinsona w Polsce. Na bieżącą działalność 12 organizacji przekazowo łącznie kwotę 80.229,50 PLN, z których 64.327,50 PLN pochodziło z dedykowanego 1% i 1,5%. Na zabezpieczenie działalności na okres przejściowy po likwidacji Fundacji przeznaczone zostało łącznie 89.100,00 PLN, które w całości pochodziły z funduszy własnych Fundacji (skumulowanych w przeciągu kilku lat wpłat 1% i 1,5% oraz darowizn). Wsparcie to skierowanie zostało do 14 organizacji współpracujących z Fundacją od wielu lat a działających z chorymi i na rzecz chorych na chorobę  Parkinsona, z miast:
    Gdańsk - „Stowarzyszenie dla Osób z Chorobą Parkinsona i Chorobami Zwyrodnieniowymi Mózgu oraz Opiekunów PARK ON”;
    Gdynia - „Stowarzyszenie Chorych na Chorobę Parkinsona i Ich Rodzin z siedzibą w Gdyni”;
    Giżycko - „Giżyckie Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona, ich Rodzin i Przyjaciół „Tulipany”;
    Jastrzębie-Zdrój - „Jastrzębskie Stowarzyszenie Parkinsonowskie”;
    Kraków - „Krakowskie Stowarzyszenie Osób Dotkniętych Chorobą Parkinsona”;
    Kraków - „Stowarzyszenie dla osób z chorobą Parkinsona i chorobami zwyrodnieniowymi mózgu OSTOJA";
    Katowice - „Śląskie Stowarzyszenie Osób Dotkniętych Chorobą Parkinsona”;
    Lublin - „Stowarzyszenie „Klub Przyjaciół chorych na Parkinsona”;
    Łódź - „Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona i Ich Rodzin Słonik”;
    Poznań - „Wielkopolskie Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona”;
    Rzeszów - „Rzeszowskie Stowarzyszenie na rzecz chorych na chorobę Parkinsona”;
    Wałbrzych - „Regionalne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu”;
    Warszawa - „Mazowieckie Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona”;
    Warszawa - „Klub Sportowy Wiertel Fight Team”.
  • Finansowanie usług rehabilitacyjno-terapeutycznych dla chorych na chorobę Parkinsona, w tym na sfinansowanie: indywidualnych rehabilitacji - przeznaczono 6.200,00 PLN (8 wniosków); indywidualnych turnusów rehabilitacyjnych - przeznaczono 4.110,00 PLN (2 wniosek); rehabilitacji grupowej (zajęć Rock Steady Boxing) członków Stow. Mazowieckiego w Warszawie - przeznaczono 13.304,00 PLN; pobytu rehabilitantów, logopedy, instruktorów zajęć prowadzących oraz dofinansowanie transportu na turnusie w Darłówku dla 51 chorych (wrzesień 2024). Turnus zorganizowany przez Mazowieckie Stowarzyszenia Osób z chorobą Parkinsona, Fundacja przeznaczyła kwotę 11.998,00 PLN;
  • Fundacja patronowała kilku anektowaniom prowadzonym przez studentów, za pomocą mediów społecznościowych. Ankietowania były anonimowe, dobrowolne i w większości dotyczyły zbierania danych o dolegliwościach, nawykach jedzeniowych i używkowych.
  • Prowadzenie nieodpłatnych porad lekarza neurologa poprzez kontakt telefoniczny i elektroniczny z chorym i/lub jego opiekunem. Odbyto 44 rozmów telefonicznych i 18 odpowiedzi emaliowe. Wynagrodzenie lekarza za przedmiotowe konsultacji zostało opłacone z środków pochodzących z 1,5%.
  • Fundacja wsparła finansowo zorganizowanie wydarzenia integracyjnych związanego z „Międzynarodowym dniem solidarności z chorymi na Parkinsona” przez Stowarzyszenie z Łodzi, na łączną kwotę 3000,00 PLN.

 

Działalność informacyjno-promocyjna:

  • Prowadzenie doradztwa w zakresie opieki i rehabilitacji chorych z chorobą Parkinsona przebywających w domu, poprzez bieżące udzielanie odpowiedzi na pytania chorych i ich opiekunów za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz poprzez kontakt telefoniczny.
  • Bieżąca działalność informacyjna na własnej stronie internetowej oraz przez profil społecznościowy facebook.com/chorobaparkinsona/ w różnych aspektach profilaktyki zdrowotno-diagnostycznej dotyczących choroby Parkinsona, dostępnych w języku polskim (86 posty).

 

Działalność wydawnicza i informacyjna:

  • rozpowszechnianie wszytkach posiadanych egzemplarzy - IV wydania „Poradnika dla osób z chorobą Parkinsona” aut. dr Jakuba Sienkiewicza - informatora dla osób z chorobą Parkinsona, dla ich rodzin, bliskich i opiekunów;
  • rozpowszechnianie wszytkach posiadanych egzemplarzy folderów z zestawem ćwiczeń ruchowych niwelujących dolegliwości typowe dla przebiegu choroby Parkinsona.

 

Zatrudnienie: Łącznie Fundacja zatrudniała na umowach cywilno-prawnych 1 osobę.

Członkowie Rady i Zarządu Fundacji nie pobierali wynagrodzenia.

 

Zarząd w roku 2024:

Sebastian Łukasiewicz - Prezes (od 26.11.2024 Likwidator)

Beata Gogolewska-Kawka - Wiceprezes (do 25.11.2024)

Artur Godzina - Członek (do 25.11.2024)