6 - 8 maja 2011, Warszawa. Sprawozdanie z Ogólnopolskiego spotkania "Solidarni z cierpiącymi na chorobę Parkinsona” pod honorowym patronatem Pani Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy - Hanny Gronkiewicz-Waltz

W dniach 6–8 maja 2011 roku w Warszawie odbyło się coroczne spotkanie „Solidarni z cierpiącymi na chorobę Parkinsona”. Honorowy patronat nad obchodami objęła Prezydent m. st. Warszawy Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W piątkowe popołudnie uczestnicy spotkania wzięli udział w koncercie chopinowskim. Niezapomnianych wrażeń artystycznych dostarczyła Pani Prof. Iwona Klimaszewska.

Sobota – 7 maja – była dniem bardzo intensywnym. Obrady otworzył Pan Jerzy Łukasiewicz, założyciel Fundacji, współorganizator spotkania. Pani Małgorzata Kownacka, dziennikarka Polskiego Radia, dzieląc się własnym doświadczeniem wspierała organizatorów. W sposób profesjonalny prowadziła spotkanie. Tematy zaprezentowane przez zaproszonych gości uwzględniały przede wszystkim pacjentów z zaawansowaną chorobą i ich leczenie farmakologiczne. Część merytoryczną spotkania rozpoczęła Pani Prof. dr hab. n. med. Urszula Fiszer - Kierownik Kliniki Neurologii i Epileptologii Szpitala im. Witolda Orłowskiego w Warszawie - wykładem Ruchowe i pozaruchowe objawy choroby Parkinsona.  Kolejne zagadnienie, które zostało poruszone, dotyczyło tematu dla wielu osób bardzo interesującego „Leczenie operacyjne w chorobie Parkinsona” – zostało zaprezentowane przez Pana dra Dariusza Koziorowskiego.  Pani mgr Justyna Lulkowska podzieliła się swoją wiedzą, zdobytą m. in. podczas studiów we Francji, na temat logopedii. Przedstawiła tematykę „Mowa w chorobie Parkinsona”, zaproponowała liczne ćwiczenia i nowoczesne metody prowadzenia zajęć logopedycznych. Wiele praktycznych kwestii poruszył Pan mgr Maciej Błaszczyk, który zaprezentował ćwiczenia rehabilitacyjne w chorobie Parkinsona. W pierwszym bloku tematycznym wystąpił także Pan dr Jan Bacik, który w ramach działalności koła warszawskiego prowadził zajęcia z choreoterapii. Przedstawił teoretyczne zalety Terapii poprzez muzykę, a także praktyczne zastosowanie tych zajęć w odniesieniu do osób cierpiących na chorobę Parkinsona.

Partnerem spotkania było Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury Miasta Stołecznego Warszawy. Pan Dyrektor do spraw Programowych – Bogdan Sadowski – w sposób bardzo ciekawy zaprezentował działalność Centrum Myśli jednocześnie łącząc wystąpienie z tematyką choroby Parkinsona i  z nauczaniem Papieża Jana Pawła II.

Podczas drugiego bloku tematycznego, przedstawiciele Kół i Stowarzyszeń zrzeszających osoby cierpiące na chorobę Parkinsona z całej Polski, aktywnie zaprezentowali środowiska Parkinsonowskie. Między innymi wystąpił Pan Marek Madej. Fotograf, którego liczne prace fotograficzne, prezentowane były w małej galerii, stworzonej specjalnie na potrzeby majowego spotkania.

W niedzielę 8 maja uczestnicy spotkania wzięli udział we mszy świętej w intencji osób cierpiących na chorobę Parkinsona w Bazylice św. Krzyża transmitowanej przez Program I Polskiego Radia. Po mszy świętej, w towarzystwie przewodniczek i znakomitej, słonecznej pogody uczestnicy odbyli spacer śladami Fryderyka Chopina po Warszawie.

W roku bieżącym w spotkaniu udział wzięło 163 uczestników. Rada i Zarząd Fundacji, jako główny organizator spotkania, serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom za przybycie i udział w obchodach.

Zapraszamy do obejrzenia foto-relacji ze spotkania, autorstwa Pana Marka Madeja.