Parkinson

ul. Czerska 18 lok. 243, 00-732 Warszawa
tel. 22 409 77 56,  email fundacja@parkinson.sos.pl
podatku KRS 0000221902
Konto PLN: 05 1140 1010 0000 3509 2800 1001
REGON 015867470   NIP 525-231-38-24

22-23 kwietnia 2006. Sprawozdanie z Ogólnopolskich Obchodów Dni Solidarności z Osobami z Chorobą Parkinsona



Dokładnie 11 kwietnia 2006 roku minęła 251 rocznica urodzin Jamesa Parkinsona, angielskiego lekarza, który jako pierwszy w 1817 roku opisał chorobę neurologiczną, nazwaną później od jego imienia chorobą Parkinsona. Dzień ten ustanowiony został Światowym Dniem Chorego na Chorobę Parkinsona. Kolebką ruchu parkinsonowskiego jest Wielka Brytania, gdzie przy końcu lat sześćdziesiątych XX wieku powstało pierwsze Stowarzyszenie Chorych na Chorobę Parkinsona (Londyn). W Polsce stowarzyszenia chorych zaczęły powstawać od połowy lat dziewięćdziesiątych (Warszawa). W tym roku centralne krajowe uroczystości odbyły się w Warszawie w dniach 22-23 kwietnia z inicjatywy Rady Krajowej Stowarzyszeń Osób z Chorobą Parkinsona oraz Fundacji "Żyć z Chorobą Parkinsona". Honorowy patronat nad obchodami objęła Pani Prezydentowa Maria Kaczyńska.
Głównym organizatorem spotkania była Fundacja "Żyć z chorobą Parkinsona". 22 kwietnia w pięknej Galerii Porczyńskich przy Pl. Bankowym 3 odbyło się spotkanie przedstawicieli parkinsonowskich stowarzyszeń regionalnych, stowarzyszenia stołecznego i zaproszonych gości. Wszystkich zebranych powitał Przewodniczący Rady Fundacji i Rady Krajowej Stowarzyszeń p. Jerzy Łukasiewicz. Następnie odczytano listy skierowane do uczestników obrad od Pani Prezydentowej Marii Kaczyńskiej i Pani Senator RP Krystyny Bochenek. Kolejnym punktem programu spotkania było wystąpienie Pani Susanny Lindvall ze Szwecji, wiceprezydenta EPDA (Europejskiego Stowarzyszenia Osób z Chorobą Parkinsona), która przekazała szereg ważnych i ciekawych informacji na temat działania organizacji parkinsonowskich w Europie i na świecie, namawiając do ściślejszej współpracy reprezentację polskich stowarzyszeń z EPDA. Przekazała najlepsze życzenia dla chorych, ich rodzin i opiekunów.

Wykład Pani prof. dr hab. n. med. Urszuli Fiszer nt. "Choroba Parkinsona - aktualne możliwości terapeutyczne" przybliżył zebranym najnowsze i najświeższe informacje dotyczące leczenia tej choroby. Następnie Pani Profesor odpowiadała wyczerpująco na pytania zadawane z sali. Spotkanie uświetnił występ Przemysława Lechowskiego –fortepian i Grzegorza Zychowicza – bas, mających w repertuarze utwory m.in. Chopina i Schuberta. Po przerwie obiadowej przedstawiciele Stowarzyszeń i Fundacji rozmawiali o problemach nurtujących środowisko osób związanych z chorobą Parkinsona. Uroczysta kolacja w restauracji "Gościniec Opolski" połączona była z występem zespołu folklorystycznego. Kolejnym udanym punktem programu była wieczorna wycieczka autokarowa "Warszawa nocą". Zmęczeni, ale zadowoleni przedstawiciele stowarzyszeń dotarli do miejsca zakwaterowania w hotelach: "Atos", "Aramis" i "Portos".

W niedzielę 23 kwietnia o godzinie 9.00 uczestniczyliśmy w transmitowanej przez PR I Polskiego Radia uroczystej Mszy Św. w Bazylice św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Docierająca do ok. 5 mln radiosłuchaczy Msza Św. sprawowana była w intencji osób doświadczonych przez chorobę Parkinsona, ich rodzin i opiekunów. Każdemu z nas tkwiła przed oczami sylwetka schorowanego Ojca Świętego Jana Pawła II, zmagającego się do ostatnich swych dni z chorobą Parkinsona. W kwietniu br. przypada pierwsza rocznica odejścia od nas Papieża-Polaka, którego tak bardzo umiłowaliśmy. Przedstawiciele chorych brali podczas nabożeństwa czynny udział w liturgii słowa, modląc się za chorych i cierpiących.
Po wyjściu z Bazyliki św. Krzyża z przedstawicielami stowarzyszeń spotkała się posłanka na Sejm RP - lekarz neurolog Lucyna Wiśniewska. Życzyła nam wiary w walce z chorobą i obiecała przedstawianie na forum polskiego parlamentu spraw nurtujących środowisko osób z chorobą Parkinsona.

Ostatnim punktem programu była wycieczka z przewodnikiem po Warszawie. We wczesnych godzinach popołudniowych nastąpiło zakończenie spotkania, pożegnanie i wyjazd uczestników do swoich miejsc zamieszkania.

Organizatorom Obchodów Dni Solidarności z Osobami z Chorobą Parkinsona wyrażamy słowa podziękowania za miłe przyjęcie i pełen profesjonalizm w obsłudze spotkania i opiece nad chorymi i opiekunami.

Opr. W.N. (Wałbrzych)
 

Aktualny wykaz OPP uprawnionych do otrzymywania 1%, jest publikowany przez NIW – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego więcej...



program do pit - darmowy