Pytania do lekarza
Zrozpaczona córka
Pytanie:
Moja mama poza innymi schorzeniami (nadciśnienie, tarczyca i ostatnio cukrzyca) jest chora na Parkinsona, od trzech tygodni jej stan się znacznie pogorszył – leki uszkodziły wątrobę, wystąpiły stany lękowe. Liczne wizyty w przychodniach, na dyżurach w szpitalu nie pomagają. Zdaniem lekarzy fizycznie mama nie kwalifikuje się by przyjęto ją na oddział. Owszem jest chora, są zmiany i to koniec. Psychika ich nie interesuje
Nie możemy dać sobie rady.
Zasugerujcie nam lekarza, przychodnię, stowarzyszenie, pomoc rodzinom chorych na Parkinsona.
Cokolwiek, co moglibyśmy zrobić.
Odpowiedź:
Choroba Parkinsona jest chorobą przewlekła i niestety postępującą, pobyt w szpitalu i związany z nim lęk może nawet nasilić część objawów. W związku ze stanami lękowymi proponuję konsultacje w Poradni Chorób Pozapiramidowych przy ul. Banacha 1a lub konsultację psychiatryczną. Czy lęki pacjentki wynikają z koszmarów sennych i obecności halucynacji? Ostatnie objawy mogą być związane ze zbyt dużą dawką leku, szczególnie przyjmowaną wieczorem. Jeszcze raz proponuję konsultacje w powyższej Poradni lub konsultacje w Poradni działającej przy naszej fundacji.
Jolanta Majchrowska
Pytanie:
Moja 82 letnia matka odczuwa ostatnio znaczne pogorszenie się możliwości ruchowych. Od kilku tygodni prawie nie wychodzi z mieszkania, nie wchodzą w grę nawet krótkie spacery przy asyscie domowników. Praktycznie w bardzo ograniczonym zakresie porusza się nieudolnie po mieszkaniu, korzystając z tzw. chodzika. Choruje na Parkinsona od 4 lat, przyjmuje Madopar 4 x dziennie; 3x 125, i 1x 125 HBS wieczorem.Chcielibyśmy doraźnie zwiększyć jej dawkę leku dla polepszenia samopoczucia. Proszę uprzejmie o informację w jakim stopniu mogę zwięszyć ilość podawanego Madoparu, by nie zaszkodzić jej zdrowiu. Ponieważ mama przeprowadziła się niedawno do mojego mieszkania z Łodzi, nie mamy tu lekarza prowadzącego. Wizyta u neurologa z osiedlowej poradni pierwszego kontaktu okazała się pomyłką. Chciałabym uzyskać wskazanie adresu poradni specjalistycznej w okolicach Mokotowa lub Ursynowa (mieszkamy w południowej części miasta) w Warszawie, gdzie mogłabym korzystać ze specjalistycznej opieki dla mamy. Serdecznie pozdrawiam, Jolanta Majchrowska.
Weronika
Pytanie:
Panie Doktorze, mój 63-letni brat jest leczony na chorobę Parkinsona od 8 lat. Od kilku miesięcy ma stany pocenia się lub nagłego oziębienia. Często w dzień, ale najczęściej w nocy jest tak zlany potem, że trzeba go przebierać. Czy są jakieś sposoby zaradzenia w tej sytuacji.
Odpowiedź:
Napady pocenia i zaburzenia termoregulacji w tym nadwrażliwość na zimno są jednym z dodatkowych poza ruchowych objawów choroby Parkinsona. Występują one najczęściej wtedy, gdy spada poziom leku. Niestety nie ma właściwego leczenia, które mogłoby zapobiec tym stanom. Można spróbować zwiększyć wieczorną dawkę leku w postaci o powolnym uwalnianiu tj. Sinemetu CR lub Madoparu HBSo ile u chorego nie występują koszmary nocne związane z przedawkowaniem leku. Ponadto wskazane jest by pościel, pod którą śpi pacjent była lekka i wykonana jedynie z włókien naturalnych. W sklepach sportowych są specjalne „przeciwpotowe” koszulki. Ponadto można zastosować preparaty antyperspiracyjne na miejsce najbardziej pocące się (preparaty dostępne są w aptekach np. Antidral). Wskazana jest także kontrola hormonów tarczycy, morfologii krwi z rozmazem ręcznym oraz OB, dlatego, że nadpotliwość może być także objawem innych chorób.
Marian
Pytanie:
W nocy, szczególnie nad ranem i rano, mam duże kłopoty z przekręcaniem się w łóżku. Co raz częściej nie jestem w stanie wstać z łóżka. Jak mam sobie pomóc żyjąc samotnie?
Odpowiedź:
Wskazane jest zwiększenie ostatniej dawki leku w postaci o powolnym uwalnianiu tj. Madoparu HBS lub Sinemetu CR. Ponadto, jeśli obudzi się Pan w nocy może Pan przyjąć jeszcze jedna dawkę leku i popić go wodą ( lek powinien znajdować się na nocnym stoliku obok lóżka by nie musiał Pan wstawać). Takie postępowanie jest może być zalecone jednak jedynie wtedy gdy u chorego nie występują koszmary nocne związane z przedawkowaniem leku.
Wiktor z Gdańska
Pytanie:
Moja żona choruje na chorobę Parkinsona od 9 lat. Ostatnio bardzo cierpi z powodu zaparć. Przyjmuje dużo płynów, ale bez pozytywnego skutku. Co można uczynić, aby jej pomóc.
Odpowiedź:
Zaparcia mogą być jednym z objawów choroby Parkinsona, ale mogą także być zwiastunem chorób układu pokarmowego, dlatego wskazana jest konsultacja gastroenerologa (badanie per rectum, badanie kału na krew utajoną, OB, ewentualnie sigmoidoskopia). W przypadku zaparć należy zmienić dietę tj. włączyć do niej otręby pszenne, jogurty, ciemne ziarniste pieczywo, surówki z buraków gotowanych, ograniczyć mięso, białe pieczywo i czekoladę. Ponadto można zastosować laktulozę dostępną w aptece 2 lub 3 razy dziennie po 15 ml (łyżka), o ile Pana żoną nie choruje na cukrzycę.
Maria z Sulejowa
Pytanie:
Mój mąż bardzo często jest tak usztywniony, że trzeba go karmić, co trwa długo i jest bardzo uciążliwe. Jak można ułatwić jemu i nam życie?
Odpowiedź:
Być może należy zwiększyć dawkę otrzymywanych leków, niestety nie napisała Pani jaki lek i ile razy dziennie pacjent otrzymuje. Ponadto należy pamiętać by lek przyjmować nie z jedzeniem tylko 40-60 minut przed lub po posiłku, co ułatwia jego wchłanianie. Przyjmowanie posiłków powinno odbywać się wtedy, kiedy pacjent czuje się najlepiej. U większości chorych występują fazy „on” tj. stosunkowo dobrego samopoczucia i fazy „off” wtedy kiedy pacjent jest bardzo sztywny. Ważne by większość trudnych dla chorego czynności odbywała się w fazie „on”, która najczęściej występuje w 90-120 minut po przyjęciu leku.
paweł
Pytanie:
Mam Mamę chorą na parkinsona.
Zmieniono leczenie z Selerinu na Madopar.
Dwie dawki, mniejsza rano, większa wieczorem.
Od momentu zażywania nowego leku nastapiły chroniczne biegunki.
Pytania: Czy lek jest przyczyną tego stanu ?Jak sobie poradzić z tym problemem ? Stoperan nie pomaga.
Czy może przyczyną biegunek jest niewłaściwa dieta stosowana przy tego typu lekach ?
(Przy pierwszym leku były chroniczne zaparcia)
Odpowiedź:
Decyzja o włączeniu Madoparu i wycofaniu Selerinu jest moim zdaniem słuszna, Selerin ma bowiem bardzo słabe działanie. Niestety u części chorych występuje alergia na leki w tym na Madopar i być może biegunki są jej objawem. Madopar ponadto powinien być zażywany, co najmniej w 3 dawkach na dobę np. Madopar 3x125mg HBS minimum 40 minut przed posiłkiem lub 40 minut po posiłku, tj. Madoparu nie zażywamy z jedzeniem lub zaraz po ( to jest bardzo ważne!!!). Proponuje także tymczasowe wycofanie z diety produktów mlecznych i surowych warzyw i owoców. W przypadku alergii na Madopar można zamienić leczenie na Sinemet CR 3x1/2 tabl na dobę, także pamiętając o tym by przyjmować go nie z jedzeniem tylko 40-60 min. przed lub po posiłku. Jeśli biegunki będą się utrzymywały należy stopniowo pod kontrolą lekarza odstawić leczenie (zmniejszać należy o 1 dawkę leku, co tydzień) to pozwoli odpowiedzieć na pytanie czy biegunki są związane z otrzymywanym leczeniem. W przypadku utrzymywania się biegunek lub zaparć konieczna jest konsultacja internisty i szczegółowe badanie przewodu pokarmowego.
Emilia Dzik
Pytanie:
Chciałam sie dowiedzieć w jaki sposób wykonuje sie badanie poziomu dopaminy w surowicy krwi i jakie sa normy jej poziomu we krwi. dziekuje pozdrawiam
Emilia Dzik
Pytanie:
Dzień Dobry jestem studentka Akademii Medycznej i chciałam sie dowiedzieć coś na temat skali UPDRS , a dokładnie jak wygląda jej ocena jak sie określa punkty w ocenie funkcjonowania chorych na chorobę Parkinsona jaka ilość punktów oznacza ciążki stan zdrowia ,a jaka umiarkowany itp ? Z góry dziekuję za odpowiedz.
Dorota
Pytanie:
Moja mama jak juz pisałam wcześniej jest chora na parkinsona. Chciałabym sie dowiedzieć więcej o tej chorobie. jakie sa jej stadia, skutki itp. choroba mojej mamy postępuje dość nietypowo, w przeciągu czterech lat doprowadziła do całkowitej niesptawności.Mieszkamy w bardzo małej wiosecce w byłym województwie jeleniogórskim i pomoc medyczna jest tu raczej ograniczona Bardzo proszę o pomoc w znalezieniu jakiegoś specjalisty na terenie naszego zamieszkania