Zadaj pytanie lekarzowi

Imię pytającego:
Treść:
Token:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Fundację "Żyć z chorobą Parkinsona" z siedzibą w Warszawie, przy ulicy Czerskiej 18 lok. 243, moich danych osobowych w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U. z 2002, nr 101, poz. 926 ze zm.), w celu korzystania z serwisu internetowego www.parkinsonfundacja.pl. Jednocześnie oświadczam, iż dane podaję dobrowolnie. Zostałem/am również poinformowany/a o prawie dostępu do treści moich danych oraz ich poprawiania.

Pytania do lekarza

Wiola

Odpowiedź:
Można zwiększyć powoli pod kontrola lekarza Madopar, ewentualnie można dołączyć leczenie agonistą dopaminergicznym (o ile nie ma przeciwwskazań) np. Requiem ( tabletki) lub Neupro (plastry). Niekiedy w leczeniu drżenia pomocne może być zastosowanie Akinetonu. Oprac. Dr n. med. Anna Potulska-Chromik

karolina

Odpowiedź:
Na pierwszej wizycie pacjent jest badany neurologicznie i ma zlecone inne badania w przypadku drżenia np. TSH, ewentualnie miedź i ceruloplazmnie w zależności od potrzeby i wyniku badania neurologicznego, ponadto najczęściej zostaje zaproponowane leczenie.Oprac. Dr n. med. Anna Potulska-Chromik

Liliana

Pytanie:
Mój tata ma podejrzenie choroby parkinsona. Przyjmował agonistę dopamicznego krótko, kilka miesięcy. Bardzo źle się czuł (mdłości,rozbicie). Zrezygnował też ze względów finansowych. W TK nie widać znacznych zmian, nie jestem pewna czy to parkinson. Ojciec od wielu lat ma problemy z drżeniem rąk, ktore teraz się nasiliły (obecnie ma 62 lata). Ten problem miała też jego matka i ojciec. Czy jest możliwe, aby bylo to inne schorzenie niż parkinsonizm? Jeżeli nie to czy ważne jest przyjmowanie leków i czy to spowolni rozwoj choroby? Czy są skuteczne leki ale tanie?
dziękuję bardzo za odpowiedz.
L.

Iwona HD

Witam
od pewnego czasu mam nocne sztywnienie miesni nog, szczegolnie ud, potem przez kilka dni nogi bolą jak po ciężkim wysiłku i drżą ale wewnętrznie. Na calym ciele odczuwam wewnętrzne niewidoczne drżenie mięsni i jakby mrówki chodzące między kością a mięśniem. poza tym osłabienie dłoni. Zasugerowano mi że może to być początek choroby Parkinsona. mam 43 lata. Czy na Górnym Śląsku jest również jakaś poradnia leczenia pozapriamowego?
pozdrawiam Noworocznie

mariola

Pytanie:
Moja mama ma lat 75 i leczy się na Parkinsona od 1,5 roku.
Od 2 miesięcy ma coraz większe zaniki pamięci. Od miesiąca bierze Exelon 1,5. A od tygodnia Madopar 125 3 razy dziennie, Madopar 125 HBS 2 razy. Od tygodnia ma coraz większe problemy z pamięcią. Nie poznaje nas (czyli dzieci, męża),ma zwidy,że nie jest u siebie tylko gdzieś u obcych. Potem na chwilę znowu wraca do normy. Ma problemy z zasypianiem oraz dużą depresję (przestała brać Stimuloton).
Od świąt ten stan się jej pogarsza. Czy możemy jej jakoś pomóc?Właściwie jej stan się pogorszył po wizycie u neurologa ( w ten dzień wzięła Exelon tylko raz dziennie a nie 2 razy). Na początku choroby i brania Madoparu (wtedy brała Madopar w posaci tabletek powlekanych)była widoczna poprawa. Ma również problemy z chodzeniem. Coraz bardziej słychać jak "kości głośno cykają".
Bardzo proszę o poradę.

Jadwiga D.

Pytanie:
Mam 84 letniego tatę chorego na Parkinsona.Obecnie choroba tak postępuje,że nie zawsze kontroluje oddawanie moczu,jest otępiały zwłaszcza w godzinach rannych i ma problem poruszaniem się.Coraz wolniej je i samodzielnie się goli.Przestał samodzielnie wstawać z łóżka.Na dodatek posiada nadwagę (waży-ok.86kg.)Jest pod kontrolą lekarza prowadzącego neurologa.Bierze medopar 62,5:125 i HBS.Na codzień zajmuje się nim mama.Ja z bratem z doskoku (czyli wtedy,gdy nie pracujemy).Mama ma 76 lat.Proszę o podpowiedz jak rozwiązać sprawę dzwigania ojca.Mama tak sforsowała kręgosłup,że ma już 4 rehabilitację,która i tak nie wiele pomoże,bo wracając do domu musi dzwigać coraz bardziej zesztywniałego ojca.Każde z nas(ja i mój brat) po wizycie u rodziców narzekamy na kręgosłupy.Ta bezradność w dzwiganiu powoduje coraz większą bezsilność w radzeniu sobie z tym problemem.Proszę o wszelkie możliwe rozwiązania.Mieszkam w Łodzi.

Mariusz

Pytanie:
Mój ojciec ma 79 lat, jest chory na parkinsona ok. 6 lat ponadto ma straszną nerwicę. Bierze Madopar 250 1-1-1 oraz Selerin 1-1-0, podadto rano Bisocard (obniżenie ciśnienia) oraz Dicloberl (p/bulowy). Madopar działa dobrze (widoczne efekty), ale ma straszna szumy w głowie i czasem traci świadomość i nie wie co ma robić. Nerwica czasami potęguje parkinsona i dopiero Persen i sen może pomóc.
Najbardziej nam dokucza jego problem głowy i świadomości (domyślam się że to wina Madoparu), ponieważ w czerwcu choroba się nasiliła (coraz bardziej sztywniał) i wówczas zwiększono Madopar dwukrotnie - pomogło.
Jak można mu pomóc odzyskać świadomość i uspokoić nerwicę.
Z góry dziękuję.

Ireneusz

Witam,
jeśli to możliwe do dr Sienkiewicza
Pani,e doktorze,czy zmieniło się coś w neurologii jeśli chodzi o kryteria diagnostyyczne zespołów otępiennych,mam na myśli otępienie podkorowe,naczyniowe?Czy dalej robi się to według systemów klasyfikacyjnych ICD-10?Na świecie obowiązują zdaje się już wyższe standardy,mam na myśli konieczność jednoczesnego potwierdzenia rozpoznania badaniem MRI lub przynajmniej TK.
Pozdrawiam Ireneusz

malgorzata

Witam
moja mama ( 73 lata) od 14 lat choruje na Chorobę Parkinsona. Jest pod stałą opieką poradni neurologicznej. Jednak od pewnego czasu obserwuję w silne ataki bólowe w ciągu doby (zwykle koło południa i potem po południu - ok 16, wiczorem ok 21). Mama twierdzi, że bolą ja mięśnie (nie ma drętwienia kończyn) w stopniu uniemożliwiającym jakiekolwiek ruchy. Na razie mama nie przyjmuje żądnych środków przeciwbólowych.Niejaką ulgę przynoszą maści rozgrzwające i nagrzewania poduszką elektryczną. Czy powinno się wprowadzić leki przeciwbólowe? Czy terapia zastrzykami z toksyny botulinowej mogłaby mamie pomóc?
dziękuję za poradę

marcelina